To je otázka, kterou si díky rostoucím cenám za materiál i práci pokládá stále více lidí. Když pominu variantu půjčky v rodině, která je samozřejmě ideálním řešením (nebo ještě lépe výhru ve Sportce :) ), máme čtyři možnosti. Uvedu k nim výhody i nevýhody.
Výhodou samozřejmě je, že zvládnete dostavět bez dalšího zadlužení.
Nevýhodou je, že to potrvá podstatně déle, než když jsou peníze k uhrazení faktur připravené na účtu. Navíc banky a spořitelny (i některé obce, když pozemky prodávají) mají podmínku doložit do určité doby kolaudaci domu.
Dofinancovat chybějící část spotřebitelským úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření.
Výhoda tkví v tom, že nemusíte dávat do zástavy dům. Samozřejmě když je ten úvěr ze stavebního spoření do rozumné výše, například do 800.000 Kč.
Nevýhoda? Překlenovací úvěr funguje jinak než hypotéka. Nestačí porovnat jen úrokovou sazbu. Je zapotřebí zohlednit i další poplatky, které jsou s vyřízením úvěru (i spotřebitelského) spojené. Znáte všechna tato úskalí? Nechte v klidu porovnání na odborníkovi a kontaktujte mě.
Vzít si v bance druhou hypotéku čistě na dokončení stavby nebo rekonstrukce.
Výhodou je splatnost až 30 let, tím je splátka nižší. Zaplacené úroky si navíc můžete odepsat z daní stejně jako u „hlavní“ hypotéky.
Nevýhodou je, že máte na domu dvě zástavní práva a díky jinak končícím fixacím může nastat problém při potřebě refinancování. Navíc druhá hypotéka musí být u stejné banky, protože jiná banka nepůjde na katastru se svým zástavním právem za banku původní (výjimkou je pouze přechodná doba pár měsíců při refinancování a prodeji nemovitosti).
Varianty 3) a 4) mají společné nevýhody… Musíte znovu dokládat příjmy. Musíte s odhadcem a bankou řešit, co přesně potřebujete dodělat a kolik na to potřebujete půjčit. Přidejte náklady na katastru nemovitostí. A samozřejmě přičtěte i Váš čas, protože i ten nejlepší hypoteční specialista bude pro svou práci potřebovat podklady od Vás. Prostě je vždy lepší mít rezervu v rozpočtu.
V průběhu se může ukázat nová technologie, která stojí za využití (například efektivnější solární panely, baterie, tepelné čerpadlo), ale cena za její pořízení bude vyšší, než bylo počítáno v původním rozpočtu.
Rozpočet tvořte s rezervou alespoň 10 %. Klidně přidejte i 20 %. Čím větší rezervu si necháte, tím lépe zvládnete nenadálé výdaje.
Banky umožňují bez jakékoliv sankce nedočerpat až 20 % z původní výše úvěru (Raiffeisenbank dokonce 50 %). Splátka se poměrově sníží, nebo můžete splácet kratší dobu.
Jak ale nejen z vlastní zkušenosti vím, „přebytečné“ peníze zpravidla nezůstanou bez využití. Přinejmenším na realizaci zahrady se hodí... :)
Některé další informace k financování výstavby a rekonstrukce najdete zde.
Nedá se plošně určit, která z variant financování v případě přesáhnutí rozpočtu je nejlepší, ale můžete mě kontaktovat a já s Vámi vše rád proberu osobně, po telefonu nebo on-line.